Kdo je ručitel a kdo přistupitel k závazku?

15. 1. 2020

Pokud nejsme bonitní (nemáme dostatečný příjem) k získání hypotéky, úvěru či meziúvěru, existují další možnosti, jak získat vytoužený úvěr na bydlení. Pomoci nám může ručitel nebo přistupitel k závazku. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ručitel

Ručitel se zaváže věřiteli, že převezme povinnosti k závazkům v případě, kdy dlužník není schopen splácet svůj dluh. Věřitel tedy může žádat splnění závazku po ručiteli, dokonce může pohledávky po něm vymáhat.

Přistupitel

Podobné kroky banka může učinit směrem k přistupiteli. Ale pozor na jednu zásadní informaci: Přistupitel je totiž spoludlužník. Ten dluží stejným dílem jako žadatel (první dlužník) o úvěr či meziúvěr. Spoludlužník je tedy stejným dlužníkem se všemi právy a povinnostmi jako dlužník.

Banka si teoreticky může vybrat, po kom bude žádat splnění závazku. V praxi se zpravidla banka zaměřuje nejdříve na žadatele (dlužník I.), a až v případě nutnosti žádá o splácení dluhu spoludlužníka (dlužník II.)

Smlouva o ručení nebo Smlouva o přistoupení k závazku vždy musí být v písemné formě.

Ručitel a přistupitel se vyskytují nejvíce u úvěrů a meziúvěrů. Hypotéky musejí být v souladu se zákonem zajištěny zástavou nemovitosti. U hypoték se ručitel vyskytujte velmi zřídka.

Příklad z praxe

Jste-li například na rodičovské dovolené a plánujete výhodnou koupi nemovitosti, banka vás pravděpodobně vyhodnotí jako nebonitní. Prodávající pochopitelně nebude čekat na váš návrat do zaměstnání.  

V tomto případě vám může pomoci právě přistupitel k závazku, blízký přítel nebo bonitní rodinný člen. Po návratu do zaměstnání je možné za určitých podmínek, s prokázáním dostatečného příjmu, přistupitele vyvázat. Dluh může být celý převeden na prvního dlužníka. Spoludlužník tedy nebude bance zavázán na dvacet let.   

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Související články

Pro koho je vhodná nebankovní půjčka a co obnáší?

Někdo se dostane čas od času do nepříznivé životní situace, kdy mu nezbývá pár dní před výplatou ani na chleba. Pokud nemůže pomoct rodina ani přátelé, nabízí se možnost půjčky, třeba jen pár tisíc, než bude výplata „doma“.

Jak na práci z domu

4. 6. 2020
Homeoffice je přáním mnoha zaměstnanců. Nejde jen o tom být pánem svého času. Ušetříte čas na dojíždění, peníze za dress code, a práci si rozvrhnete podle svého. Vyvarujete se stresu, jestli neprošvihnete pár minut v docházkovém systému. Máte-li ratolesti, které ještě potřebují vaši asistenci, když jsou nemocné, možnost práce z domova zajistí, že ji odvedete a nebudete se cítí méněcenní, když chybíte v kanceláři.

Jak se stát finančním poradcem?

3. 6. 2020
Máte-li rádi práci s lidmi, jste komunikativní, chcete být nezávislí, a čísla a finance vás baví, bankovní sektor může pro vás být to pravé ořechové. Co všechno obnáší pozice finančního poradce? Na začátku musíte projít několika školeními. Školení na finanční produkty jsou zakončené testy. Další školení se týkají psychologie prodeje.

Vyznáte se v platebních kartách?

2. 6. 2020
Není karta jako karta. Platební karty se liší ve způsobu účtování. Lidé často mylně označují debetní kartu jako kreditní. Rozdíl mezi nimi je zásadní. Jak to tedy je?

Bezpečnostní přestávky u počítače

1. 6. 2020
Zaměstnanci, kteří pracují více než polovinu pracovní doby u počítače mají nárok na bezpečnostní přestávku. Jako potenciální riziko je považována zátěž na zrak, nikoli pracovní poloha, tedy práce v sedě. Bezpečnostní přestávky jsou v praxi mnohdy velmi podceňované. A to jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli. Není výjimkou setkat se s pohledem na obědvajícího zaměstnance u počítače s myší v ruce.

Více než polovina lidí by preferovala robotického šéfa

28. 5. 2020
Umíte si představit dostávat zadání úkolů od robota? Takový šéf by vám dával jasné, stručné úkoly, bez emocí. Robot by se s největší pravděpodobností s vámi nepouštěl do konfliktu, nikomu by nenadržoval nebo se nedopouštěl sexuálního harašení. Nová studie zjistila, že většina lidí by upřednostnila robota jako šéfa před člověkem.

Jak je na tom s rodičovskou sousední Německo nebo Skandinávie?

28. 5. 2020

Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?

3 tipy, jak předcházet fluktuaci zaměstnanců

25. 5. 2020
Firmy v ČR čelí vysoké fluktuaci zaměstnanců. Důvodů, proč firma ztrácí kvalitní zaměstnance, je hned několik: nízký plat, nevyhovující pracovní podmínky, špatná organizace práce, chybějící nebo malé možnosti profesního růstu ve firmě. Fluktuaci také můžou ovlivnit špatné vztahy s kolegy nebo s vedením.

Curriculum Vitae: jak napsat efektivní životopis

20. 5. 2020
Přemýšlíte o změně zaměstnání a potřebujete napsat životopis, který zaujme? Životopis by neměl být příliš stručný, ani příliš dlouhý. Jedna až dvě stránky jsou optimální. Místo sáhodlouhých vět piště zásadní body, a používejte odrážky pro lepší přehled. Nejdůležitější je nevyšší dosažené vzdělání a praxe, obojí se píše „chronologicky pozpátku“.

Co by měl obsahovat podnikatelský plán?

14. 5. 2020
Přestože existují určité osnovy, které napovídají, jak má takový plán vypadat, je každý podnikatelský plán unikátní. Vyžaduje individuální přístup, a také rozum a cit. Je potřeba stát pevně na zemi. Konkrétní podnikatelský záměr potřebuje konkrétní plán.

Den Nenakupování nahrazuje Black Friday

13. 5. 2020

Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.