Pokud budete žádat o bankovní půjčku, zpravidla se setkáte s požadavkem na doložení příjmů. Banka je pochopitelně opatrná a zjišťuje si solventnost žadatele o půjčku, to znamená, zda má pravidelný příjem, ze kterého bude schopen půjčku splácet řádně a včas. Proto od vás bude požadovat potvrzení o příjmech vydané vaším zaměstnavatelem, nebo v případě podnikatele či osoby samostatně výdělečně činné postačí daňové přiznání. Jsou ovšem poskytovatelé půjček, kteří inzerují, že poskytují půjčky bez nahlížení do registrů dlužníků, případně bez doložení příjmů. Často je tato upoutávka doplněna slovy na ruku, ihned na účet, rychlá půjčka bez registru a doložení příjmu apd. Nejsou to ale vždy pouze nebankovní subjekty. 

Hypotéka bez příjmů

Ještě do nedávna bylo možné získat hypotéku bez doložení příjmů, což v roce 2018 již možné není. Jak název „bez doložení příjmů“ na první pohled napovídá, jednalo se o hypotéku, kdy nebylo nutné dokládat příjem. Realita byla ovšem často jiná. Bance totiž musíte vždy svůj příjem prokazovat. Prostě to bylo tak, že tento typ hypotéky doslova neznamenal, že svůj příjem nedokládáte. Banka byla pouze benevolentnější v tom, co za příjem považovala. Hypotéka bez doložení příjmu byla vhodná především pro podnikatele, kteří měli papírově nižší příjem. Banka do takového hypotéky následně započítala veškerý příjem klienta na běžném účtu. 

Řešení existuje, ale je nevýhodné

Hypotéky bez prokazování příjmů přesto existují. Jsou určeny klientům, kteří neuspěli u poskytovatelů požadujících příjem, ale se splácením hypotéky nemají žádný problém. Klient doloží stejné doklady, je rovněž prověřován, ale namísto potvrzení o příjmu doloží pouze čestné prohlášení s uvedením měsíčního příjmu. Pro poskytovatele to znamená vyšší riziko, a proto jsou hypotéky bez prokazování příjmů méně výhodné. Jejich výše se obvykle pohybuje okolo 50% z ceny nemovitosti a samozřejmě jsou dvojnásobně a více vyšší úroky.

Některé banky si vystačí s doložením obratů z činnosti podnikatele. Vědí, že přiznané čisté zisky neodpovídají skutečnosti a jsou zkreslené výdajovým paušálem. Musíte si ale zjistit, které banky tuto možnost aktuálně nabízejí. 

Půjčky on line

Některé banky poskytují půjčky on line, aniž byste museli chodit se žádostí na pobočku a dokládat svůj příjem. Podmínkou bývá věk 18 let a přístup do internetového bankovnictví k vlastnímu osobnímu účtu u některé tuzemské banky.