Jak zafinancovat nové auto? Když pomineme hotovost, kterou zaplatíme celou při koupi, můžeme se setkat s úvěrem, finančním leasingem nebo operativním leasingem. Přestože typy smluv vypadají podobně, z hlediska daní jsou rozdílné, je vhodné se poradit s finančním poradcem. Podívejte se na různé druhy leasingů a vyberte si ten pravý.

Orientujete se v typech leasingů?

Málokdo si může dovolit koupit nové auto jen tak. Takové částky často nejsou schopni lidé našetřit, proto využívají tzv. leasingů. Často v kombinaci s akontací. Tedy složí určitou částku a zbytek ceny poté splácejí. Známe několik typů leasingů, víte, které to jsou?

  • Finanční leasing
  • Operativní leasing
  • Leasingový podnájem

Jaký je mezi nimi rozdíl? Pokud budeme hovořit o autě, zde platí, že pokud využijete finanční leasing, přebíráte za auto plnou odpovědnost, hradíte opravy i provoz. Operativní leasing znamená, že máte auto v pronájmu a je využíván především při krátkodobém zapůjčení. Za auto tedy odpovídá společnost, která vám auto zapůjčila. Po skončení tohoto leasingu pak vracíte auto společnosti. Jaké jsou výhody a nevýhody operativního leasingu. První výhodou je to, že platíte jen měsíční splátku a o nic se nestaráte. Druhou výhodou je to, že prostě a jednoduše máte nové auto. Auto sice není vaše, nicméně opravdu je to pro vás bez starostí. Většinou je dán nějaký limit na počet kilometrů, který můžete najet, nicméně neznamená to, že ale musíte auto hned odstavit, spíše si třeba připlatíte. Mezi nevýhody patří již zmíněné to, že auto není vaše. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří si ke svému zlatíčku vytvoří vztah, můžete pak mít problém auto vrátit.

Klasický úvěr na pořízení vozu

Pořízení na úvěr je klasickou koupí vozu, pouze z rozdílného typu úhrady. Dále společnost eviduje samostatně úvěr. Vy splácíte splátku, ve které je zahrnuta jistina, úrok, většinou také pojištění a případně další poplatky. U úvěru na pořízení vozu se můžeme setkat, že vlastníkem vozu je společnost, která poskytla úvěr. Zcela jiná situace nastává, když byla pro pořízení vozu volena varianta leasingu neboli finančního pronájmu. Jedná se o pronájem vozu s následnou koupí. Dříve byla tato varianta velmi oblíbená. Vlastníkem je ten, který vůz pořídil, provozovatelem ale může být někdo jiný.

Co vše si lze pořídit na leasing?

Pokud tedy pomineme to, že si na auto vezmete klasický úvěr, na leasing kdy jde v podstatě o pronájem tím, že buď se o vše staráte sami, nebo ne, tak si můžete pořídit:

  • Osobní a užitkové automobily
  • Stroje
  • Výrobní linky
  • Kancelářskou techniku

Většina z nás asi nepatří mezi ty šťastlivce, kteří by měli jen tak několik set tisíc korun. V tomto případě se tak můžete detailněji seznámit s podmínkami při leasingu. A netýká se to jen aut, ale také ostatního zmíněného zařízení.  Někteří na pronájem, ve stylu jezdím, ale o nic se nestarám, nedají dopustit. Jistě to má své výhody. Informujte se u své oblíbené značky, co musíte splnit při pronájmu auta. Nakonec možná zjistíte, že je to přesně to, co potřebujete. A v podstatě neustále budete jezdit novým a spolehlivým autem.

A co když potřebujete jiné auto, a nemáte dostatek volných prostředků

Pokud nechcete e nebo jednoduše nemůžete si pořídit nové auto, pak už vám nezbývá nic jiného, než si koupit ojeté. I to má ale svá rizika, především pak dnes riziko se stočeným tachometrem a jiných věcí. Pokud se rozhodnete koupit si ojeté auto, obraťte se na spolehlivého a důvěryhodného automechanika, který vám s výběrem pomůže. A jak jste na tom vy? Měli jste někdy to štěstí, že jste si opravdu výhradně za své peníze koupili nové auto, nebo jste využili finančních produktů, které vám nákup umožnily?