Jak se dají vydělat peníze? Zkuste investice

Pasivní příjem, znáte tento pojem? Pasivní příjem může být cokoliv, co nevyžaduje, abyste někam chodili, nebo nad prací strávili několik hodin denně. Za pasivní příjem se dají považovat například investice do čehokoliv, co vám přináší zisk. Téma investic je opravdu veliká oblast. Co to vlastně investice je? Měla by sloužit, jako součást vašich rezerv. V případě, že máte rezervu, to znamená, že máte peníze na svém účtu. Máte i vy nějakou rezervu a spoříte si do budoucna?

Krátkodobá rezerva

Krátkodobá rezerva je rezerva, kterou by měl mít každý, to znamená, to jsou peníze, které máte naspořené a můžete je využít v případě nenadálých událostí. Stejný případ je to když ztratíte práci. Její doporučená výše je trojnásobek pravidelného příjmu. V případě, že máte vysoký příjem, určitě není dobré nechat ležet na účtu třeba 150 tisíc, protože, vám tato rezerva žádné zisky nepřináší. Takže když to shrneme, ano je vhodné mít rezervu, ale zase ne úplně příliš velkou. Produktů, jak využít větší množství peněz, je několik. Lze použít spořicí účet, který má nějakou kratší výpovědní dobu.

Střednědobá rezerva

Střednědobá rezerva je spoření pro nějaký konkrétní cíl. Například, na vybavení bytu, nové auto. Takže když se rozhodnete, že si za pár let pořídíte nový nábytek nebo cokoliv jiného, tak na tento produkt začnete šetřit. Investiční horizont ve střednědobé rezervě je takový, který potřebujete. Pro tyto rezervy je vhodné například stavební spoření se státní podporou. Další možností jsou investice do podílových fondů.

Dlouhodobá rezerva

Tato rezerva by měla fungovat jako rezerva na důchodový věk, nebo na případný předčasný důchod. Ne všichni si ovšem na důchod mohou spořit. Mezi produkty tohoto šetření patří buď stavební spoření, doplňkové penzijní spoření nebo investiční fondy. Principem všech tří rezerv je to, že když budu potřebovat volné finanční prostředky, mohu sáhnout na všechny. Pokud chcete investovat, zaměřte se především na to, jaký je výnos, jaké je u investice riziko a jaká je likvidita, to znamená, jak rychle se mohu dostat k penězům.

Akcie

Jestliže vlastníte akcii, tak vlastníte podíl na akciové společnosti. Můžete tedy částečně rozhodovat o firmě a můžete se účastnit valných hromad. V případě, že vlastníte akcie, máte nárok na dividendu. Víte co to je? Pokud se akcionáři dohodnou, tak vám vyplatí část ze zisku. To jsou dividenda. Ve chvíli kdy kupujete akcie, musíte počítat s tím, že postupujete nějaké riziko a v tomto případě jde o kolísání, nikdo neví dopředu, jak se firmě bude v budoucnosti dařit.

Dluhopisy

Dluhopis je dluhový cenný papír, který vám garantuje, že vám někdo dluží peníze a že vám je do určité doby vrátí a ještě k tomu dostanete nějaké zhodnocení. Dluhopis také můžete prodat, nemusíte ho tedy vlastnit po celou dobu do splatnosti, můžete s ním také obchodovat. Také jsou ale zde rizika, prvním je to, že dlužník může zkrachovat, tedy nebude mít na zaplacení a druhým rizikem je tzv. tržní riziko, to znamená, že ztratí svoji hodnotu.

Investice do podílových fondů

Podílový fond znamená, že více investorů šetří své prostředky do jednoho fondu, tím získáte tzv. podílový list. Z nakumulované částky se poté nakupují aktiva, ze kterých pak se očekává nějaký výnos. Podílový list značí podíl na fondu. U podílových fondů si je třeba dát pozor především na poplatky. Základem je vstupní poplatek. Ověřte si také minulé výnosy. Nicméně neznamená, že když v minulosti byly velké výnosy, v budoucnosti to tak bude stejné. Není to pravda, mohou se lišit. Samozřejmě lze investovat i jinde, možností je opravdu hodně, například investice do umění, nebo prosté a oblíbené stavební spoření. Spoříte si také, necháváte vše náhodě nebo prostě a jednoduše nemáte z čeho našetřit?