Vkladní knížky nemusí být minulostí

Pamatujete si na vkladní knížky. Je pravda, že dříve byly velmi oblíbené, ale dnes již o nich moc neslyšíme. Existují vůbec ještě? Ano, v některých bankovních institucích se s nimi můžeme setkat. Knížky nebývají časově omezené, jde v podstatě o to, že tam vkládáte peníze a ty se vám ročně úročí. Podívejte se, jaké typy máme a jejich výhody a nevýhody.

Typy vkladních knížek

Pokud si chcete založit vkladní knížku, je třeba, abyste se vydali do určené banky. Dále budete potřebovat nějakou malou částku pro vklad. Většinou postačí alespoň 50 korun. V minulosti jsme se mohli setkat se čtyřmi druhy knížek a to je:

  • Dětská vkladní knížka
  • Výherní knížka
  • Knížka s nebo bez výpovědní lhůty

Tyto knížky byly velmi oblíbené a možná si myslíte, že již neexistují, nicméně i dnes takovou knížku můžete založit, nicméně jich ale není mnoho. Například pokud ale chcete takovou knížku pořídit vlastním dětem, určitě není problém.

Výhody vkladních knížek

I dnešní knížky mají své výhody. Můžete si zvolit, zda budete mít vkladní knížku s výpovědní lhůtou nebo bez ní. Počítejte však s tím, že tato doba může být i například půlroční. Nemůžete si tedy peníze, které potřebujete, vybrat hned. Možná proto došlo k útlumu těchto knížek, jelikož došlo k rozvinutí běžných a spořicích účtů. Vkladní knížka je také úročena a to ročně. Pokud zvolíte variantu bez výpovědní lhůty, můžete vybrat peníze hned.

Kdy zvolit vkladní knížku pro dítě?

Vkladní knížku pro dítě je vhodné založit v případě, že chcete, aby vaše ratolest měla něco naspořeno v dospělosti, když chcete výhodný úrok anebo jednoduše právě proto, že nejste příznivcem moderních technologií. Čekají na vás pak další výhody:

  • Velmi malý počáteční vklad, třeba 50 Kč
  • Finanční prémie ještě kromě úroku
  • U některých institucí ji můžete založit třeba na poště

Dětská knížka bývá většinou založena do dosažení věku 18 let, poté je částka vyplacena majiteli vkladní knížky s tím, že je založena zákonným zástupcem, rodičem.

Vklad a výběr hotovosti

Výhodou vkladních knížek je to, že nemusíte vkládat pravidelně každý měsíc danou částku. Vkládat můžete bezhotovostně i na pobočce hotovostně. Dejte si ale pozor při výběru. Pokud částku vyberete ještě před narozeninami vašeho dítěte, možné to je, ale můžete přijít o prémiovou částku.

Proč už nejsou tak oblíbené?

Především pro to, že bylo rozšířeno zakládání běžných účtů a jiných produktů bank. Lidé již vkladní knížku nepotřebují, a pro výběr hotovosti si stačí dojít do bankomatu a volné prostředky máte k dispozici ihned. Dříve sloužila knížka právě těm, kteří měli naspořené nějaké peníze, ale ještě nebyla tolik rozvinutá platba kartou a běžné účty. Peníze tak často ležely většinou doma, kde si ve skříni, nebo polštářem. Dnes tak těmto vkladním knížkám dávají přednost zejména senioři, kteří třeba nechtějí mít hotovost doma.

Výherní vkladní knížky

Tyto knížky byly především v minulosti oblíbené. Dnes se ale také můžeme s výherními knížkami setkat, obzvláště když trošku zapátráme v nabídkách bank. U této knížky šlo o možnost výhry v případě úspěšného losování. Tato knížka ale není každoročně úročena. Pokud si ji chcete založit, podívejte se, jaké jsou dnes možnosti. Třeba budete mít štěstí a vyhrajete nějakou pěknou částku. I v dnešní době mají banky, které knížky zřizují, několik desítek tisíc knížek již zavedených a dá se říci, že jejich počet je stabilní. Měli jste také knížku a vyhráli jste někdy nějakou částku, nebo jste byli spíš pro každoroční úrok. Tato volba je vhodná především pro seniory. Určitě není dobré peníze schovávat doma, už jen z bezpečnostních důvodů, vzhledem ke vzrůstající kriminalitě vůči seniorům.