Termínované vklady jako jedna možnost ze spoření

Víte co to je termínovaný vklad a k čemu slouží? Podívejte se na jednotlivé typy, které vám tuto problematiku objasní. Pokud máte naspořené nějaké volné finanční prostředky, můžete je nechat vydělávat a takový ch možností je nespočet. Podívejte se na jednu z možností a tím jsou termínované vklady. Mají své výhody i nevýhody. Rozhodnout se ale musíte sami.

Termínovaný vklad jako pojem

Principem termínovaného vkladu je to, že vložíte volné financi na účet, kde je budete mít přesně stanovenou dobu a nesmíte na ně sáhnout bez sankce. Tyto prostředky se vám pak pravidelně úročí. Většinou je tento produkt využíván v případě, že lidé mají vyšší částku peněz, od desetitisíců, a chtějí je vhodně investovat. Tyto peníze, které vložíte, máte pojištěné do 100%. Termínovaný vklad si můžete zařídit v bankovní instituci a mějte na paměti, že:

  • Vklad je na přesně stanovenou dobu
  • Je úročená daným úrokem
  • Během této doby nesmíte vybírat ani vkládat peníze

Jaké známe termínované vklady?

Pokud se rozhodnete ro termínovaný vklad, měli byste si určit, na jak dlouhou dobu ho chcete zřídit. Čím je doba delší, tím bude úrok vyšší. Pokud jste si jisti, že peníze opravdu v nejbližších měsících i letech potřebovat nebudete, je výnosnější zvolit si co nejdelší dobu, vzhledem k úrokům Tyto vklady můžeme rozdělit do tří kategorií:

  • Krátkodobé vklady
  • Střednědobé vklady
  • Dlouhodobé vklady

Vklady se rozdělují na krátkodobé, které trvají několik týdnů až rok, poté na střednědobé. Ty trvají dva až 4 roky a dlouhodobé, kde můžete mít peníze o d 5 let výš. Vezměte v úvahu, že v případě, že budete potřebovat finanční prostředky dříve, čeká vás finanční postih. Dále rozlišujeme, zda je vklad jednorázový nebo obnovitelný. Pokud jde o jednorázový vklad, po skončení doby máte volné prostředky, které se dále neúročí. Jestliže se rozhodnete po obnovitelný a nebudete peníze potřebovat ani za určenou dobu, tento vklad se obnoví a dále se úročí s danou úrokovou sazbou, případně takovou, která v daný den odpovídá stejnému produktu.

Co když chcete spořit eura?

Možné to je. Termínovaný vklad může být i v cizí měně a úročí se podle kurzu. Úročení v případě české koruny může být fixní nebo variabilní. Po skončení lhůty můžete finanční prostředky převést na jiný účet nebo je vybrat, případně, pokud je vklad obnovitelný, je nechat dále vydělávat.

Jak vybrat ten správný termínovaný vklad?

Tady i v tomto případě platí, že si můžete nechat srovnat nabídky jednotlivých bankovních institucí. A také si přečtěte další informace o výhodném investování a spoření. Jsou to vaše peníze a je potřeba zvolit produkt, který bude vyhovovat právě vám. Většinou bývají výhodnější, co se termínovaných vkladů týče, ty nejnovější. Starší produkty, které banky nabízejí, nemusí mít tak výhodnou úrokovou sazbu. Můžete se také poradit s finančním poradcem. Často ale může zvítězit zdravý selský rozum. Možností, jak investovat volné peníze je poměrně hodně, můžete se podívat po různých sekcích na internetu. Kromě termínovaných vkladů lze spořit peníze pomocí investic do umění, do podílových fondů. Další možnost je spoření pomocí stavebního spoření, vkladních knížek, spořicích účtů. Možností je opravdu hodně, dobře si projděte všechny výhody a nevýhody všech možností, které můžete využít. Na internetu také můžete využít různých srovnávačů, které vám vyhodnotí nejvýhodnější podmínky a nejlepší úročení vašeho vkladu. Termínované vklady nabízí většina tuzemských bank, jednotlivé nabídky se ale liší. Nechte si poradit od zkušeného poradce.