V dnešní době si můžete pořídit automobil nejen za své úspory, ale i na půjčku, spotřebitelský úvěr nebo na leasing. Než se pro některý produkt rozhodnete, dobře zvažujte podmínky a nenechte se nachytat na reklamní udičky. Také je dobré si nejprve porovnat jednotlivé nabídky s konkurencí. V autosalonech a autobazarech jsou připraveni nabídnout vám půjčku nebo auto na leasing ve snaze, co nejvíce na vás vydělat. 

Jak to v praxi probíhá

Většinou vám prodejce nabídne velice „výhodnou“ variantu. Bude-li se vám zdát příliš drahá, klidně odmítněte. Pak se zpravidla stává, že prodejce přijde s jiným propočtem, který bude pro vás přijatelný. Mají to obvykle nařízeno od svého vedení, jelikož z první varianty mají vyšší provizi. V podstatě jde o to, kdo má pevnější nervy. Nejvýhodnější je vše si propočítat předem, abyste do autosalonu či autobazaru přišli připraveni a věděli, za jakých podmínek dostanete úvěr. 

Spotřebitelský úvěr

Pokud nechcete koupit auto na půjčku od prodejce, ani na leasing, máte možnost požádat některou banku o tzv. spotřebitelský úvěr, který je určen na nepodnikatelské účely, typicky na nákup automobilu, spotřebního zboží nebo vybavení domácnosti. Výhodou spotřebitelského úvěru je, že nemusíte bance sdělovat, na co hodláte peníze použít. Pak už si jen porovnejte podmínky konkurenčních bank. 

Auto v pronájmu

Hitem posledních let je tzv. operativní leasing. Výhoda spočívá v tom, že jezdíte autem, které zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti a vy platíte pouze nájem a pohonné hmoty. Společnost se stará o servis, pojištění, zimní gumy a v případě havarie či poruchy i o náhradní vozidlo. Operativní leasing byl zatím jen na nové vozy. Jenže zvýšený zájem způsobil, že na trhu je i dost aut, která i po dvou letech mají najeto málo kilometrů. Společnost tak auto prodá jako ojetinu, nebo je znovu pronajme. A tak se začíná točit obchod s operativním leasingem i pro ojetá vozidla. 

Rozdíl mezi leasingem a operativním leasingem

Operativní leasing je zajímavější tím, že kromě odpadnutí veškerých starostí spojených s provozem a servisem vozu, zůstává pronajaté auto i po skončení smlouvy v majetku leasingové společnosti. Vy se můžete rozhodnout, zda si je odkoupíte, nebo dáte přednost výměně ojetého auta za nový model. Hlavní předností operativního leasingu je možnost svobodné volby rozsahu služeb, za které budete platit v měsíčních splátkách.

Aktuality

Kdo je ručitel a kdo přistupitel k závazku?

15. 1. 2020
Pokud nejsme bonitní (nemáme dostatečný příjem) k získání hypotéky, úvěru či meziúvěru, existují další možnosti, jak získat vytoužený úvěr na bydlení. Pomoci nám může ručitel nebo přistupitel k závazku. Jaký je mezi nimi rozdíl?