Kdo plánuje pořízení určité věci, může se vydat dvěma cestami. První možnost je spojená s tím, že si našetří a poté za své peníze pořídí, co má v plánu. Druhá možnost je spojená s využitím půjčky. Zde dominuje dvojice možností. Buď je to účelový, nebo neúčelový úvěr. U prvního je nutné dodržet podmínky poskytovatele, s ohledem na využití peněz. V případě druhého to nutné není. Na jeho specifikace se podíváme společně.

Čím je neúčelový úvěr charakteristický?    

Jak už bylo lehce nastíněno výše, neúčelových úvěr je charakteristický tím, že u něho není nutné dokládat jeho konkrétní účel. Získané peníze, které jsou poskytnuty, je možné využít na cokoliv. V žádosti není nutné uvádět, na co budou finance utraceny. Dále samozřejmě není nutné dokládat jejich využití. To je rozdíl proti účelovým úvěrům, kde obvykle není nic výjimečného, že je třeba dokládat například faktury, účtenky, ale i různé druhy smluv, které mohou souviset s čerpáním.

Kdo neúčelový úvěr poskytuje?

Dnes je neúčelový úvěr nejrozšířenějším druhem půjčky. To je pro mnoho zájemců o peníze velké plus, jelikož mají z čeho vybírat. My se společně podíváme na trojici hlavních segmentů, kde je tento typ půjčky dostupný u celé řady poskytovatelů. Jedná se o:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • P2P půjčky

Každý segment má své pro a proti. U banky je kladem hlavně výhodnost, ale náročnější prověřování. U nebankovní společnosti tomu může být přesně naopak. P2P půjčky zase lákají na různé inovace a mnohdy i možnost takzvaného individuálního přístupu.

Kolik peněz je možné získat?

Výše finančních částek, které je možné získat, se samozřejmě odvíjí od konkrétního poskytovatele, který neúčelový úvěr poskytuje. Velmi často ve formě takzvané spotřebitelské půjčky, která je nejběžnějším typem úvěru. Pokud se máme konkrétně podívat na to, jaké finance jsou v tomto segmentu k dispozici, tak částky začínají na desetitisících korunách. Stoupat mohou nejenom v rámci statisíců, ale u některých poskytovatelů mohou atakovat i hranici jednoho milionu korun.

Neúčelový úvěr však může mít  jiné, poměrně specifické podoby. Když se na ně podíváme blíže, může se jednat o takzvanou mikropůjčku, která nabízí sumy v řádech několika tisíců. Též to může být také americká hypotéka, která umí nabídnout i několik milionů korun. Také na cokoliv.

Jaké jsou hlavní výhody?

Prvním důvodem, proč neúčelový úvěr doporučit, je rozhodně fakt, že je natolik rozšířený. Díky tomu má každý žadatel na výběr z mnoha možností, které odpovídají jeho požadavkům. Díky tomu, že není nutné uvádět ani dokládat účel využití peněz, je s půjčkou spojena také podstatně jednodušší administrativa. Primárně je ověřována bonita samotného žadatele.

Mezi další výhody patří i řada věcí, které jsou u některých poskytovatelů k dispozici jako příjemný bonus. Jedná se například o možnost využít pojištění půjčky. Stejně tak není výjimkou odložení splátky, nebo možnosti se splátkou hýbat. Směrem nahoru, stejně jako směrem dolů.

Jak vybrat ideální půjčku?

V první řadě je třeba přihlédnout k tomu, aby výše nabízené částky plně vyhovovala požadavkům na následnou útratu peněz. Dále je vhodné přihlédnout také k tomu, jaké jsou možnosti splácení. Primárně délka splácení, z čehož se odvíjí i celkově přeplacená suma, stejně jako výše měsíční splátky. Obojí by mělo být přijatelné. To stejné lze říci i o úrokových sazbách. Neúčelové úvěry dnes patří do skupiny celkem výhodných možností, jelikož ve všech třech segmentech není problém najít půjčku s úrokem v jednotkách procent. Obvyklý standardem je i to, že je poskytována bez poplatků. Ideálním postupem je porovnat si jednotlivé možnosti a z nich následně vybrat tu nejlepší.