Více než polovina lidí by preferovala robotického šéfa

28. 5. 2020
Umíte si představit dostávat zadání úkolů od robota? Takový šéf by vám dával jasné, stručné úkoly, bez emocí. Robot by se s největší pravděpodobností s vámi nepouštěl do konfliktu, nikomu by nenadržoval nebo se nedopouštěl sexuálního harašení. Nová studie zjistila, že většina lidí by upřednostnila robota jako šéfa před člověkem.

Pracovníci důvěřují robotům

Podle studie, kterou se zabývaly společnosti Oracle a Future Workplace, si více než třičtvrtě (82 %) dotazovaných lidí myslí, že šéf robot by lépe plnil některé úkoly, například, dodržování plánů, a měl by ke všem pracovníkům nestranný postoj. Podle průzkumu, 64 % lidí by věřilo více robotovi než člověku. V Číně a Indii je to dokonce takřka 90 %, jelikož umělá inteligence je součástí jejich každodenního života.

Kritéria respondentů

Zpráva zveřejněná společností Oracle vysvětlila, jak byl průzkum proveden. „Výsledky výzkumu jsou založeny na globálním průzkumu provedeném společností Savanta v období od 2. července do 9. srpna 2019. Celkem bylo dokončeno 8 370 průzkumů. Studie byla vedena online v 10 různých zemích (a v šesti jazycích). Zúčastnili se ho stálí zaměstnanci na plný úvazek ve věku 18-74 let. Průzkum byl zaměřen na vedoucí pracovníky, manažery a zaměstnance v oblasti lidských zdrojů. Respondenti jsou přijímáni prostřednictvím řady různých mechanismů, z různých zdrojů, aby se připojili a účastnili průzkumu trhu.“ Studie také zjistila, že více něž polovina lidí jsou velmi spokojeni se svými robotickými spolupracovníky.

Robotičtí kolegové jsou vítání

Dan Schawbel, ředitel výzkumu na Future Workplace, řekl, že: „Během posledních dvou let jsme zjistili, že pracovníci se stávají optimističtějšími, protože si na pracovišti osvojili umělou inteligenci. Studie z roku 2019 ukazuje, že umělá inteligence předefinuje nejen vztah mezi pracovníkem a manažerem, ale také roli manažera na pracovišti řízeném umělou inteligencí.“ A naznačuje, že úkoly by mohly být rozdělené mezi roboty a lidské šéfy. Robot by měl na starosti rutinní úkoly. „Na základě těchto zjištění zůstanou manažeři v budoucnu i nadále důležití, pokud se soustředí na člověka a využívají své měkké dovednosti, zatímco technické dovednosti a rutinní úkoly ponechávají robotům,“ řekl Schawbel.  Podle zprávy Světového ekonomického fóra o budoucnosti práce, až 75 milionů pracovních míst by mohly obsadit roboti. Za 10 let by toto číslo mohlo vzrůst desetinásobně.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Máte dotaz?

Zadat poptávku

Zeptejte se nezávazně

Jak na práci z domu

4. 6. 2020
Homeoffice je přáním mnoha zaměstnanců. Nejde jen o tom být pánem svého času. Ušetříte čas na dojíždění, peníze za dress code, a práci si rozvrhnete podle svého. Vyvarujete se stresu, jestli neprošvihnete pár minut v docházkovém systému. Máte-li ratolesti, které ještě potřebují vaši asistenci, když jsou nemocné, možnost práce z domova zajistí, že ji odvedete a nebudete se cítí méněcenní, když chybíte v kanceláři.

Jak se stát finančním poradcem?

3. 6. 2020
Máte-li rádi práci s lidmi, jste komunikativní, chcete být nezávislí, a čísla a finance vás baví, bankovní sektor může pro vás být to pravé ořechové. Co všechno obnáší pozice finančního poradce? Na začátku musíte projít několika školeními. Školení na finanční produkty jsou zakončené testy. Další školení se týkají psychologie prodeje.

Vyznáte se v platebních kartách?

2. 6. 2020
Není karta jako karta. Platební karty se liší ve způsobu účtování. Lidé často mylně označují debetní kartu jako kreditní. Rozdíl mezi nimi je zásadní. Jak to tedy je?

Bezpečnostní přestávky u počítače

1. 6. 2020
Zaměstnanci, kteří pracují více než polovinu pracovní doby u počítače mají nárok na bezpečnostní přestávku. Jako potenciální riziko je považována zátěž na zrak, nikoli pracovní poloha, tedy práce v sedě. Bezpečnostní přestávky jsou v praxi mnohdy velmi podceňované. A to jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli. Není výjimkou setkat se s pohledem na obědvajícího zaměstnance u počítače s myší v ruce.

Více než polovina lidí by preferovala robotického šéfa

28. 5. 2020
Umíte si představit dostávat zadání úkolů od robota? Takový šéf by vám dával jasné, stručné úkoly, bez emocí. Robot by se s největší pravděpodobností s vámi nepouštěl do konfliktu, nikomu by nenadržoval nebo se nedopouštěl sexuálního harašení. Nová studie zjistila, že většina lidí by upřednostnila robota jako šéfa před člověkem.

Jak je na tom s rodičovskou sousední Německo nebo Skandinávie?

28. 5. 2020

Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?

3 tipy, jak předcházet fluktuaci zaměstnanců

25. 5. 2020
Firmy v ČR čelí vysoké fluktuaci zaměstnanců. Důvodů, proč firma ztrácí kvalitní zaměstnance, je hned několik: nízký plat, nevyhovující pracovní podmínky, špatná organizace práce, chybějící nebo malé možnosti profesního růstu ve firmě. Fluktuaci také můžou ovlivnit špatné vztahy s kolegy nebo s vedením.

Curriculum Vitae: jak napsat efektivní životopis

20. 5. 2020
Přemýšlíte o změně zaměstnání a potřebujete napsat životopis, který zaujme? Životopis by neměl být příliš stručný, ani příliš dlouhý. Jedna až dvě stránky jsou optimální. Místo sáhodlouhých vět piště zásadní body, a používejte odrážky pro lepší přehled. Nejdůležitější je nevyšší dosažené vzdělání a praxe, obojí se píše „chronologicky pozpátku“.

Co by měl obsahovat podnikatelský plán?

14. 5. 2020
Přestože existují určité osnovy, které napovídají, jak má takový plán vypadat, je každý podnikatelský plán unikátní. Vyžaduje individuální přístup, a také rozum a cit. Je potřeba stát pevně na zemi. Konkrétní podnikatelský záměr potřebuje konkrétní plán.

Den Nenakupování nahrazuje Black Friday

13. 5. 2020

Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.