Jak je na tom s rodičovskou sousední Německo nebo Skandinávie?

28. 5. 2020
Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?

Délka a výše rodičovské v ČR

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), kterou poskytuje zaměstnavatel. Ten, kdo nesplňuje podmínky pro PPM, čerpá rodičovský příspěvek od narození dítěte. Celková výše nyní činí 300 000 Kč na jedno dítě a 450 000 Kč pro dvojčata a vícerčata.

Rodičovská na Slovensku

Rodič, který pobírá rodičovský příspěvek smí vykonávat i jinou výdělečnou činnost. Slováci nepobírají jednotnou sumu jako je tomu v Čechách, ale dostávají jednotné měsíční dávky. Výše příspěvku na Slovensku pro rok 2019 vypadala takto: 220,70 EUR na jedno dítě, 275,88 EUR pro dvojčata, a 321,05 dostávali rodiče trojčat a vícerčat. Rodičovský příspěvek se standardně vyplácí do 3 let věku dítěte. V případě nepříznivého zdravotního stavu až do 6 let věku dítěte.

Jak je na tom Německo

Celková délka rodičovské dovolené trvá maximálně 14 měsíců. Jeden z rodičů je s dítětem 12 měsíců a druhý zbylé dva měsíce. Rodiče ale nejsou povinni poslední dva měsíce vyčerpat. Výše příspěvku se vypočítává podle čisté mzdy, a to ve výši 65–100 %. V praxi to znamená, že čím nižší je čistá mzda, tím vyšší je (procentuálně) rodičovský příspěvek. V Německu má nárok na příspěvek i matka, která v zemi nepracuje, ale otec dítěte ano. A to v základní výši 300 EUR.

A co Skandinávie?

Švédsko jako první zavedlo otcovskou dovolenou. Švédští rodiče se musí podělit o dovolenou, která trvá až 480 dní. Z toho jeden z může čerpat maximálně 420 dní a druhý musí čerpat minimálně 60 dní. Norové mohou čerpat rodičovský příspěvek až 23 měsíců. Finové pouhých 167 dní, přičemž otcové jsou povinni strávit s dítětem 18 dní. Rodičovská je velmi diskutované téma v České republice. V porovnání s ostatními zeměmi EU jsme na tom v podstatě dobře.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Jak na práci z domu

4. 6. 2020
Homeoffice je přáním mnoha zaměstnanců. Nejde jen o tom být pánem svého času. Ušetříte čas na dojíždění, peníze za dress code, a práci si rozvrhnete podle svého. Vyvarujete se stresu, jestli neprošvihnete pár minut v docházkovém systému. Máte-li ratolesti, které ještě potřebují vaši asistenci, když jsou nemocné, možnost práce z domova zajistí, že ji odvedete a nebudete se cítí méněcenní, když chybíte v kanceláři.

Jak se stát finančním poradcem?

3. 6. 2020
Máte-li rádi práci s lidmi, jste komunikativní, chcete být nezávislí, a čísla a finance vás baví, bankovní sektor může pro vás být to pravé ořechové. Co všechno obnáší pozice finančního poradce? Na začátku musíte projít několika školeními. Školení na finanční produkty jsou zakončené testy. Další školení se týkají psychologie prodeje.

Vyznáte se v platebních kartách?

2. 6. 2020
Není karta jako karta. Platební karty se liší ve způsobu účtování. Lidé často mylně označují debetní kartu jako kreditní. Rozdíl mezi nimi je zásadní. Jak to tedy je?

Bezpečnostní přestávky u počítače

1. 6. 2020
Zaměstnanci, kteří pracují více než polovinu pracovní doby u počítače mají nárok na bezpečnostní přestávku. Jako potenciální riziko je považována zátěž na zrak, nikoli pracovní poloha, tedy práce v sedě. Bezpečnostní přestávky jsou v praxi mnohdy velmi podceňované. A to jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli. Není výjimkou setkat se s pohledem na obědvajícího zaměstnance u počítače s myší v ruce.

Více než polovina lidí by preferovala robotického šéfa

28. 5. 2020
Umíte si představit dostávat zadání úkolů od robota? Takový šéf by vám dával jasné, stručné úkoly, bez emocí. Robot by se s největší pravděpodobností s vámi nepouštěl do konfliktu, nikomu by nenadržoval nebo se nedopouštěl sexuálního harašení. Nová studie zjistila, že většina lidí by upřednostnila robota jako šéfa před člověkem.

Jak je na tom s rodičovskou sousední Německo nebo Skandinávie?

28. 5. 2020

Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?

3 tipy, jak předcházet fluktuaci zaměstnanců

25. 5. 2020
Firmy v ČR čelí vysoké fluktuaci zaměstnanců. Důvodů, proč firma ztrácí kvalitní zaměstnance, je hned několik: nízký plat, nevyhovující pracovní podmínky, špatná organizace práce, chybějící nebo malé možnosti profesního růstu ve firmě. Fluktuaci také můžou ovlivnit špatné vztahy s kolegy nebo s vedením.

Curriculum Vitae: jak napsat efektivní životopis

20. 5. 2020
Přemýšlíte o změně zaměstnání a potřebujete napsat životopis, který zaujme? Životopis by neměl být příliš stručný, ani příliš dlouhý. Jedna až dvě stránky jsou optimální. Místo sáhodlouhých vět piště zásadní body, a používejte odrážky pro lepší přehled. Nejdůležitější je nevyšší dosažené vzdělání a praxe, obojí se píše „chronologicky pozpátku“.

Co by měl obsahovat podnikatelský plán?

14. 5. 2020
Přestože existují určité osnovy, které napovídají, jak má takový plán vypadat, je každý podnikatelský plán unikátní. Vyžaduje individuální přístup, a také rozum a cit. Je potřeba stát pevně na zemi. Konkrétní podnikatelský záměr potřebuje konkrétní plán.

Den Nenakupování nahrazuje Black Friday

13. 5. 2020

Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.