Bankovní účty pro děti mohou zlepšit jejich finanční gramotnost! Mají účet i Vaše děti?

Dětské bankovní účty nejsou žádnou novinkou. Banky je v sortimentu produktů nabízejí již dlouhou řadu let. V poslední době však mnohé z nich prošly obměnou. Založení bankovního účtu pro děti může být poměrně výhodné a rovněž tato skutečnost může mít významný dopad na rozvoj finanční gramotnosti vašich dětí.

Každý z nás si zajisté pamatuje dobu, kdy si jako dítě spořil mince do prasátka či jiné pokladničky. Dnešní doba je však již velmi pokročilá a děti školního věku si mnohdy jen s obyčejnou pokladničkou nevystačí. Zřízení účtu pro děti tak může být velmi vhodnou volbou. Vaše dítě se tak může učit hospodařit s finančními prostředky již od útlého věku, a to navíc pod vaší kontrolou.

Bezhotovostní kapesné

Spousta dětí si své kapesné odkládá do pokladničky, aby si naspořily nějaké prostředky na nákup hraček či jiných pro ně potřebných věcí. Zřízení dětských účtů je zdarma stejně tak, jako jejich vedení. Takovéto účty jsou samozřejmě bezpečné a rodič či zákonný zástupce má nad účtem maximální kontrolu. Maximální týdenní limity pro placení u obchodníků a výběry z bankomatů jsou u mladší kategorie dětí nastaveny na skutečné minimum. Proč tedy nedávat dětem kapesné bezhotovostně?

Dětská platební karta

Aby děti nebyly ochuzeny o nic, co s klasickým bankovním účtem souvisí, jsou jim rovněž vydávány platební karty. Ty však mají velmi okleštěné limity pro jejich bezpečnost. Většina bank platební kartu vydává od 8 let věku dítěte. Výhodou platební karty je fakt, že vaše dítě již neztratí žádné peníze či ho nikdo nemůže okrást. Platební kartu lze v případě ztráty či krádeže okamžitě zablokovat.

Jednoduchý přechod na studentský účet

Z dětských účtů může vaše ratolest později jednoduše přestoupit na účet studentský, který poskytuje také řadu výhod. Samozřejmostí je vedení účtu se slevou či úplně zdarma. 

Přehled nabízených dětských účtů

Moneta Money Bank  – Dětský génius

Tento účet je možné sjednat dítěti od narození až do 15 let. Při sjednání účtu je třeba složit vklad ve výši minimálně 200,- Kč. Vedení účtu je samozřejmě zdarma. Nevýhodou však je, že je nutné účet sjednat na pobočce banky.
V 8 letech je dítěti vydána debetní platební karta Maestro s měsíčním limitem 2.000,- Kč, se kterou lze pouze vybírat z bankomatů nebo dobíjet kredit. Výběry z vlastního bankomatu jsou zdarma. Při výběru z bankomatu cizích bank se účtuje poplatek ve výši 49,- Kč. 

UniCredit Bank – Dětské konto

Dětský účet od UniCredit Bank lze zřídit od narození dítěte až do 15 let. Založení je nutné provést na pobočce a není požadován žádný vklad. K dispozici je mobilní aplikace.
V 8 letech je dítěti vydána debetní platební karta MasterCard. Rodiče mohou nastavit denní limit v rozmezí 200,- - 500,- Kč. Výběry z domácího bankomatu jsou zdarma. Z cizích bankomatů není možné vybírat hotovost.
Dětské konto se úročí roční úrokovou sazbou dle výše zůstatku. Při zůstatku do 30.000,- Kč se úročí 1 % a při zůstatku nad 30.000,- Kč se úročí 0,1 %. 

ERA – První konto

Účet vhodný pro děti od narození do 15 let. Účet se zakládá na kamenné pobočce a je třeba složit minimální vklad ve výši 500,- Kč.
K tomuto účtu není vydávána platební karta. Je možné vybírat hotovost na pobočce, a to za poplatek 35,- Kč. Za odchozí platby je účtován poplatek ve výši 25,- Kč. Vklad na účet je na kamenné pobočce samozřejmě zdarma. 

Komerční banka – MůjÚčet Junior

Tento účet je vhodný pro děti od narození do 15 let, lze z něho plynule přejít na studentský účet. Zřízení i vedení účtu je zdarma. Není požadován žádný minimální vklad a veškeré vklady na účet jsou zdarma.
V 6 letech je vydána debetní platební karta s přednastaveným limitem 500,- Kč/týden. Výběr z vlastních bankomatů je zdarma. Výběr z cizích bankomatů je zpoplatněn částkou 39,- Kč.

2018-10-12