Účty pro seniory jsou poskytovány levněji či zcela zdarma 

Slyšeli jste už o tom, že české banky nabízejí speciální účty pro důchodce? Pro někoho může být tato informace novinkou, ale je tomu skutečně tak. Je to již řadu let, co přišla první banka v České republice s nabídkou speciálního bankovního účtu pro starší klienty. Bankovní účty pro seniory mohou být velmi výhodné. Dalším pozitivem je snížení rizika okradení. I z médií každý z nás ví, že v našich končinách dochází k poměrně masivnímu okrádání seniorů, kteří mají své úspory schované doma, bankovní účty je před těmito situacemi mohou alespoň částečně ochránit.

Proč je bankovní účet pro seniory výhodný?

Stejně, jako každý jiný občan v produktivním věku, tak i senioři mají povinnosti související s hrazením nejrůznějších poplatků za služby, bydlení či stravování. Bankovní účet speciálně vytvořený pro jejich potřeby jim může pomoci se vypořádat se všemi finančními povinnostmi. Ke každému účtu je vydávána debetní karta, s níž lze platit u obchodníků či vybírat hotovost z bankomatů. Pravidelné platby lze nastavit prostřednictvím trvalého příkazu či inkasa a již není potřeba se o nic starat.

Podmínky zřízení seniorského účtu

Podmínky, které je nutné splnit proto, aby bylo možné účet pro seniory zřídit, se u jednotlivých bank liší. V mnoha případech je stanovena nějaká minimální věková hranice, kterou je nutné splnit. V některých případech naopak hraje roli nárok na důchod či minimální příchozí částka na daný účet.

Zřízení účtu je velice snadné, ale je třeba zvážit výběr banky

Výběr vhodného účtu pro seniory se nevyplatí podcenit. Důležitá je především snadná obsluha a minimální výše poplatků. Jednotlivé produkty je navíc dobré si porovnat a následně vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Pokud chcete zřídit seniorský účet, je to velice jednoduché. Stačí jen zajít na pobočku vámi vybrané banky a vzít si s sebou dva doklady totožnosti. Pracovníci s vámi vytvoří žádost, která bude následně schválena.

 

Nabídka účtů pro seniory

Česká spořitelna – Účet pro seniory

Výhodný účet pro seniory, který lze na základě splnění podmínek využívat zdarma. Hlavní podmínkou je to, že bude na účet zasílán důchod z účtu ČSSZ a další podmínkou je alespoň jednou měsíčně platba platební kartou. V případě, že tyto dvě podmínky nebudou dodrženy, činí měsíční poplatek za vedení účtu 50,- Kč.
Výběry z bankomatů České spořitelny jsou zcela zdarma. Při výběru z cizího bankomatu je účtován poplatek ve výši 40,- Kč.

 

ČSOB – Plus Konto

ČSOB sice v nabídce nenabízí žádný speciální účet pro seniory, ale za splnění podmínek lze jejich Plus Konto využívat zdarma. Podmínkou je věk nad 58 let a minimální příjem na účet ve výši 5.000,- Kč.
Při splnění výše uvedených podmínek nabízí ČSOB výběry z vlastních bankomatů zdarma. Za ty z cizích se platí 40,- Kč.

ERA – Poštovní účet

ERA má v nabídce poštovní účet pro osoby starší 58 let zdarma, je však třeba splnit podmínku minimálního příjmu ve výši 5.000,- Kč. V případě nedodržení podmínky je za vedení účtu účtován poplatek ve výši 69,- Kč. Účet je výhodný z toho důvodu, že ho lze spravovat prakticky na každé poště.
Senioři mohou každý měsíc provést bezplatně jeden výběr na pobočce či obchodním místě. Zdarma lze vybírat z bankomatů ERA a ČSOB. Z cizích bankomatů se vybírá za 40,- Kč.

 

Vybrané další bankovní účty vhodné pro seniory

Equa Bank – Běžný účet

Nejedná se sice o produkt určený přímo seniorům, ale podmínky Equa Bank jsou velmi výhodné. Vedení účtu je zdarma. Nejsou zde zpoplatněny ani prováděné transakce včetně odchozích plateb, trvalých příkazů či SIPO.
Veškeré výběry z bankomatů jsou zdarma.

 

Air Bank

Air Bank má ve své nabídce běžný účet s tzv. malým tarifem. Vedení i transakce u tohoto bankovního účtu jsou zdarma.
Výběry z vlastních bankomatů jsou zdarma. Z bankomatů cizích bank se vybírá za 25,- Kč. Zajímavá je také možnost výběru přes terminál Sazky, a to za 10,- Kč.