Platební karty - srovnání - jaké existují?

Platební karty slouží k výběru peněz z bankomatů a placení v obchodech. Můžeme je dělit podle mnoha kritérií, například podle použitelnosti, způsobu zúčtování či provedení, podle technologie atd. Nejzákladnějším dělícím kritériem je, zda se jedná o kartu debetní či kreditní.

Rozdíl mezi debetní a kreditní platební kartou

Na první pohled nemáte šanci poznat, o kterou kartu se jedná. Zásadní rozdíl je v jejich fungování.

Debetní karta je pevně svázána s běžným účtem. V bance ji dostanete při založení účtu a pak s ní můžete platit v obchodech a vybírat peníze z bankomatu do výše svého vkladu, případně do výše povoleného debetu. Poté, co jste s kartou provedli nějakou transakci, odečte banky příslušnou sumu z vašeho konta.
Kreditní karta můžete získat od jakékoliv banky, aniž byste potřebovali u ní otevřít účet. Banka vám prostřednictvím kreditní karty půjčuje své peníze do výše nastaveného limitu. Platíte-li kreditkou, tak vaše peníze zůstanou na vašem účtu a vy utrácíte místo svých peněz peníze banky, která vám kartu vydala. V podstatě to znamená nákup na úvěr 

Zvláštní druh kreditní karty

Charge karta funguje obdobně jako kreditka s tím rozdílem, že vám banka na konci měsíce sestaví vyúčtování všech transakcí provedených kartou. Vy pak musíte celý dluh jednorázově splatit v dohodnutém termínu
Nákupní úvěrová karta je vlastně kreditní kartou vydanou nebankovní institucí. Od svých bankovních sester se liší hlavně v ceně karty, výši úročení a omezené použitelnosti. Patří sem OK karta, YES karta a Aura karta. 

Karta elektronická a embosovaná

Elektronické karty jsou nejrozšířenějším typem v ČR. Patří sem karty VISA Electron či Maestro. Jejich výhodou je nízká cena (zpravidla do 300 Kč ročně), nízké poplatky za blokaci ztracené karty a téměř nulová možnost zneužití zablokované karty. Nevýhodou je omezená použitelnost, neboť v ČR s ní zaplatíte pouze u poloviny obchodníků přijímajících karty
Embosované karty poznáte tak, že mají všechny údaje (číslo karty, jméno majitele, platnost atd.) plasticky vyraženy. Proto je lze použít u obchodníků, kteří nemají elektronický terminál, ale pouze tzv. žehličku (imprinter). Platba probíhá tak, že obchodník vloží kartu do žehličky a otiskne veškeré údaje z karty na účet, který zákazník podepíše. Embosované karty lze použít na více místech než karty elektronické. 

Doporučení

Ideální je mít ke svému běžnému účtu elektronickou kartu, která bývá často vydávána pro první rok zdarma, a dále si pořídit embosovanou kreditní kartu pro větší nákupy či platby v obchodech, které disponují mechanickou čtečkou. 

Použitá technologie

Pro elektronické transakce jsou platební karty vybaveny jednou z těchto technologií:

  • Magnetický proužek umístěný na zadní stěně karty obsahuje údaje o kartě a držiteli. Neumožňuje tak vysoké zabezpečení uložených dat jako čip, proto na něm není uložen PIN
  • Čip umožňuje uložení PINu a nasazení karet pro elektronické transakce bez nutnosti ověření v centru
  • Hybridní karty mají magnetický proužek i čip. 

2018-10-12

Aktuality

Vyznáte se v platebních kartách?

2. 6. 2020
Není karta jako karta. Platební karty se liší ve způsobu účtování. Lidé často mylně označují debetní kartu jako kreditní. Rozdíl mezi nimi je zásadní. Jak to tedy je?