Seznam bank, které působí na území České republiky 

Na českém bankovním trhu nalezneme několik desítek bank. Tyto banky mají z větší části zahraniční vlastníky, ale samozřejmě nalezneme i takové, které mají vlastníky české. Aby mohla banka jako taková v České republice fungovat, musí splnit řadu nejrůznějších podmínek. Patrně tou nejdůležitější je vlastnictví bankovní licence, jež umožňuje poskytovat bankovní služby. Každá banka, jež v České republice působí, podléhá také bankovnímu dozoru, který je vykonáván Českou národní bankou. Aktuální seznam registrovaných subjektů finančního trhu, mezi něž patří i banky, je zveřejňován Českou národní bankou. 

Činností banky není jen vedení účtů a poskytování úvěrů

Banky kromě poskytování služeb svým klientům a správy účtů samozřejmě poskytují i další služby, a to především ty úvěrové a hypoteční. Dále pak nesmíme zapomenout ani na vydávání cenných papírů, burzovní obchody, směnárenskou činnost či úschovu cenností. Výjimkou není ani poskytování poradenské činnosti. 

Každá banka nabízí jiné služby a samozřejmě má i jiné podmínky

Obrovskou výhodou většího počtu bank je fakt, že jsou banky nuceny nabízet výhodnější produkty i podmínky. Často se tak setkáváme s rozdílnými nabídkami úrokových sazeb u úvěrů a hypoték. To samé platí i v případě běžných bankovních účtů. Některé banky mají stále zpoplatněné vedení klasického účtu a vybírají poplatky za transakce, zatím co jiné jdou s dobou a veškeré služby nabízejí zdarma. Řada klientů proto vyhledává právě ty banky, které nabízejí nejvýhodnější podmínky a přechází následně ke konkurenci. 

K nové bance lze přejít i s úvěrem či hypotékou

Přechod k nové bance se může zdát poměrně složitý, a to především ve chvíli, kdy máme u své původní banky vedený úvěr či hypotéku. Opak je však pravdou. V dnešní době již lze poměrně snadno a bez zbytečných sankcí převést běžný účet, úvěr či hypotéku. Se vším vám, ve většině případů, ochotně pomůže právě nová banka, která za vás vyřídí potřebné formality. Připadá vám, že zrovna vaše banka nenabízí nejvýhodnější služby a podmínky? Třeba naleznete lepší právě v našem seznamu bank. 

Seznam bank působících v České republice

Jaké banky tedy v současné době působí na českém finančním trhu a splňují podmínky pro poskytování finančních služeb svým klientům? V níže uvedeném seznamu naleznete kromě bank také další subjekty, jež musí vlastnit bankovní licenci. Mezi takové subjekty patří například stavební spořitelny či hypoteční banky. Aktuální informace o seznamu bank nalezneme vždy také na internetových stránkách České národní banky.

 

Československá obchodní banka

Česká spořitelna

Komerční banka

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Hypoteční banka

Raiffeisenbank

Moneta Money Bank

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská záruční a rozvojová banka

Stavební spořitelna České spořitelny

J & T Banka

Raiffeisen stavební spořitelna

Česká exportní banka

Modrá pyramida stavební spořitelna

PPF banka

Sberbank CZ

Wüstenrot - stavební spořitelna

Air Bank

Expobank CZ

Wüstenrot hypoteční banka

Fio banka

Banka Creditas

Equa bank

Hello Bank!

 

Vybrané pobočky zahraničních bank působících v České republice

Dále pak u nás fungují i zahraniční banky, které mají v České republice pouze pobočku. Mezi nimi nalezneme samozřejmě i banky, se kterými se běžně setkáváme nebo u nich máme vedený účet. V nabízených službách se o našich bank prakticky neliší, ale jde především o to, že v České republice nemají sídlo. Mezi nejznámější takovéto banky řadíme:

 

BNP Paribas Fortis SA/NV

BNP Paribas Personal Finance SA, podnikající jako Hello bank!

BNP Paribas S.A., pobočka Česká republika

Citibank Europe plc,

COMMERZBANK Aktiengesellschaft

ING Bank N.V.

mBank S.A.

Oberbank AG

Western Union International Bank GmbH



2018-10-12