Jaké výhody přinese rok 2020 rodičům?

14. 1. 2020

Naši zákonodárci připravili několik pozitivních změn pro rodiče. Můžete se těšit na vyšší rodičovský příspěvek o několik desítek tisíc korun, nebo na možnost dát dítě do jeslí.

Rodičovský příspěvek vzroste

Velmi ožehavé téma roku 2019. Nastávající rodiče a určitá skupina rodičů, kteří již pobírají rodičovský příspěvek, budou od 1. ledna 2020 pobírat o 80 000 Kč vyšší rodičovský příspěvek. Rodiče vícerčat se mohou těšit na ještě vyšší příspěvek, a to o dalších 150 000 Kč.

Kolik dostanete celkem

V praxi to tedy znamená, že pokud máte jedno dítě, váš celkový rodičovský příspěvek bude činit 300 tisíc, místo původních 220 tisíc. Máte-li potomků více, stát vám dá 450 tisíc.

Na zvýšení tohoto příspěvku nedosáhnou rodiče, jejichž ratolesti brzy oslaví 4. narozeniny. Někteří to považují za diskriminaci.

Maximální výše rodičovského příspěvku

Maximální měsíční dávku můžete čerpat na základě výše peněžité pomoci v mateřství, kterou zaměstnavatel poskytuje šest měsíců. Ta se vypočítá na základě vašich předchozích příjmů.

V roce 2020 je strop, tedy hranice maximálního měsíčního příspěvku 42 720 Kč, rodiče vícerčat pak mohou čerpat až 64 080 Kč.

 Osoby s nízkým příjmem

Další změna nastane ve změně měsíční dávky pro rodiče s nízkými či žádnými příjmy. Zatímco výše rodičovského příspěvku byla 7 600 Kč do konce minulého roku pro osoby s nízkými příjmy, letos mohou pobírat 10 000 měsíčně, rodiče vícerčat až 15 000 Kč.

Osoby s nízkým příjmem jsou například studenti nebo nezaměstnaní.

Minimální měsíční příspěvek pro rok 2020 zůstává stejný jako v posledních letech, a to ve výši 50 Kč měsíčně.

Jesle pro nejmenší

Aktivní rodiče, kteří chtějí na mateřské dovolené částečně pracovat, jistě velmi ocení, že od tohoto roku budou mít možnost umístit dítě mladší dvou let do jeslí. I zde to má svou mez, maximální možná doba umístění dítěte do jeslí je 92 hodin měsíčně.  

Na dítě, které dovršilo dva roky, se nevztahují žádná omezení.

Když se někde přidá, jinde musíme ubrat. Dává to smysl vzhledem k tomu, že státní pokladna není bezedná. Na to, kde zaplatíme více, se podíváme příště.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Jak na práci z domu

4. 6. 2020
Homeoffice je přáním mnoha zaměstnanců. Nejde jen o tom být pánem svého času. Ušetříte čas na dojíždění, peníze za dress code, a práci si rozvrhnete podle svého. Vyvarujete se stresu, jestli neprošvihnete pár minut v docházkovém systému. Máte-li ratolesti, které ještě potřebují vaši asistenci, když jsou nemocné, možnost práce z domova zajistí, že ji odvedete a nebudete se cítí méněcenní, když chybíte v kanceláři.

Jak se stát finančním poradcem?

3. 6. 2020
Máte-li rádi práci s lidmi, jste komunikativní, chcete být nezávislí, a čísla a finance vás baví, bankovní sektor může pro vás být to pravé ořechové. Co všechno obnáší pozice finančního poradce? Na začátku musíte projít několika školeními. Školení na finanční produkty jsou zakončené testy. Další školení se týkají psychologie prodeje.

Vyznáte se v platebních kartách?

2. 6. 2020
Není karta jako karta. Platební karty se liší ve způsobu účtování. Lidé často mylně označují debetní kartu jako kreditní. Rozdíl mezi nimi je zásadní. Jak to tedy je?

Bezpečnostní přestávky u počítače

1. 6. 2020
Zaměstnanci, kteří pracují více než polovinu pracovní doby u počítače mají nárok na bezpečnostní přestávku. Jako potenciální riziko je považována zátěž na zrak, nikoli pracovní poloha, tedy práce v sedě. Bezpečnostní přestávky jsou v praxi mnohdy velmi podceňované. A to jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli. Není výjimkou setkat se s pohledem na obědvajícího zaměstnance u počítače s myší v ruce.

Více než polovina lidí by preferovala robotického šéfa

28. 5. 2020
Umíte si představit dostávat zadání úkolů od robota? Takový šéf by vám dával jasné, stručné úkoly, bez emocí. Robot by se s největší pravděpodobností s vámi nepouštěl do konfliktu, nikomu by nenadržoval nebo se nedopouštěl sexuálního harašení. Nová studie zjistila, že většina lidí by upřednostnila robota jako šéfa před člověkem.

Jak je na tom s rodičovskou sousední Německo nebo Skandinávie?

28. 5. 2020

Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?

3 tipy, jak předcházet fluktuaci zaměstnanců

25. 5. 2020
Firmy v ČR čelí vysoké fluktuaci zaměstnanců. Důvodů, proč firma ztrácí kvalitní zaměstnance, je hned několik: nízký plat, nevyhovující pracovní podmínky, špatná organizace práce, chybějící nebo malé možnosti profesního růstu ve firmě. Fluktuaci také můžou ovlivnit špatné vztahy s kolegy nebo s vedením.

Curriculum Vitae: jak napsat efektivní životopis

20. 5. 2020
Přemýšlíte o změně zaměstnání a potřebujete napsat životopis, který zaujme? Životopis by neměl být příliš stručný, ani příliš dlouhý. Jedna až dvě stránky jsou optimální. Místo sáhodlouhých vět piště zásadní body, a používejte odrážky pro lepší přehled. Nejdůležitější je nevyšší dosažené vzdělání a praxe, obojí se píše „chronologicky pozpátku“.

Co by měl obsahovat podnikatelský plán?

14. 5. 2020
Přestože existují určité osnovy, které napovídají, jak má takový plán vypadat, je každý podnikatelský plán unikátní. Vyžaduje individuální přístup, a také rozum a cit. Je potřeba stát pevně na zemi. Konkrétní podnikatelský záměr potřebuje konkrétní plán.

Den Nenakupování nahrazuje Black Friday

13. 5. 2020

Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.