Směnárny nabízejí rozdílné kurzy, takže si můžeme vybrat ten nejvýhodnější

Klasické směnárny zná snad každý z nás. Ve větších městech je nalezneme prakticky na každém rohu, a to především kvůli turistům. Směnárna je místo, jenž poskytuje možnost nákupu valut či deviz. Směnárna své služby poskytuje na základě registrace u České národní banky. Co to jsou valuty, deviza a kdo může směnárenskou činnost provozovat? Kde nalezneme aktuální informace a vypisovaných kurzech? Tak přesně na tyto otázky naleznete odpověď níže. 

Subjekty oprávněné provozovat směnárenskou činnost

Směnárenskou činnost upravuje zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon. Směnárnu mohou dle zákona provozovat fyzické a právnické osoby, které vlastní licenci udělenou na základě registrace u České národní banky. Směnárenskou činností se samozřejmě zabývají i banky. Ve větších městech nalezneme samozřejmě i řadu soukromníků, kteří provozují drobné směnárny a mohou nabízet výhodnější kurzy. 

Služby poskytované směnárnami

Obchod ve směnárnách funguje na základě směnného kurzu konkrétní měny. Tyto směnné kurzy jsou vypisovány v kurzovním lístku konkrétní směnárny. Danou měnu lze buď nakupovat nebo prodávat. Vždy je třeba počítat s tím, že při výkupu měny je cena nižší než v případě jejího prodeje. Na tento obchod se však musíme podívat z pohledu směnárny, kdy nákupní kurz představuje pro nás informaci o výkupních cenách a prodejní kurz naopak informaci o prodeji nám jako zákazníkovi.

Nákup valut a deviz

Mnoho z nás se ztrácí v základních pojmech, proto si vysvětlíme, co to vlastně jsou valuty a deviza. Jako valuty jsou označovány mince a bankovky zahraničních měn v hotovosti. Pokud odcházíme ze směnárny s bankovkami v ruce, odnášíme si tedy valuty. Deviza naopak představují bezhotovostní formu zahraniční měny. Jedná se tak například o finanční prostředky v cizí měně na bankovním účtu. 

Jak vypadá kurzovní lístek?

Kurzovní lístek obsahuje aktuální kurzy jednotlivých měn. Můžeme si všimnout, že jsou ke každé měně vždy vypisovány dva kurzy. Jeden z nich platí pro nákup zahraniční měny a druhý pro její prodej. Kurzy pro nákup měny bývají v mnoha případech o něco nižší, než pokud danou měnu směnárna prodává nám. Kurzovní lístek je aktualizovaný každý den. Konkrétně Česká národní banka vypisuje kurzy vždy kolem 14. hodiny. Kurzovní lístky větších směnáren a bank lze samozřejmě nalézt on-line kdykoliv a kdekoliv. 

Kurzy si vypisují směnárny a je možné získat i určitou slevu

Každá směnárna si sestavuje vlastní kurzovní lístek sama. Z toho důvodu se liší od kurzů vypisovaných Českou národní bankou. Rozdíly mezi jednotlivými směnnými kurzy však nejsou příliš závratné. Mnoho směnáren se snaží nalákat zákazníky prostřednictvím nejrůznějších slevových akcí apod. Může se jednat například o jakési VIP kurzy pro věrné zákazníky či výhodnější kurz při směně vyšší částky.

Poplatky za směnu

Za uskutečněný směnný obchod jsou, ve většině případů, účtovány nejrůznější poplatky. Ty mohou být jednak ve fixní výši, ale rovněž mohou být vyčísleny procentuálně. Proto je dobré si také tyto poplatky porovnat a vybrat si tak směnárnu, která pro nás bude nejvýhodnější. Na trhu však nalezneme i směnárny, které nabízejí prodej zahraniční měny zdarma či bez poplatku při splnění určitých podmínek. 

Porovnání jednotlivých směnáren se vyplatí

Našli jste ve svém okolí směnárnu a zdá se vám, že je prodejní cena vámi požadované zahraniční měny příliš vysoká? Můžete si on-line porovnat aktuální nabídky různých směnáren a bank. Porovnání jednotlivých kurzů vám zabere několik minut a může vám ušetřit mnohdy nemalé finanční prostředky. Proč nakupovat zahraniční měnu za vyšší částky, když může být možné ji pořídit levněji?