Dolar patří bezesporu do kategorie nejvýznamnějších světových měn. Setkáváme se s ním v každodenním životě, kdy v nejrůznějších médiích slýcháme o zvyšujícím se či snižujícím se kurzu dolaru, který ovlivňuje spoustu věcí. Dolar je oficiální měnou Spojených států amerických a dalších zemí. Americký dolar můžeme také charakterizovat jako nejpoužívanější měnu při uskutečňování mezinárodních transakcí. 

Dolar silná měna s tradicí

Americký dolar byl zaveden v roce 1785 a postupně se stal nejpoužívanější měnou na světě. Věděli jste, že některé země po celém světě využívají dolar také jako bankovní rezervu? Dolary centrální banky tedy drží stejně jako zlato, čímž si vytvářejí rezervu. Otázkou však zůstává, zda je v současné době tento krok vhodnou volbou. 

Základní charakteristika dolaru

Každá měna, se kterou se obchoduje, má svůj vlastní měnový kód. V případě dolaru se jedná o měnový kód USD a dále také symbol „$“. Drobné mince se v případě této měny nazývají centy a mají symbol „¢“. Jeden dolar obsahuje 100 centů. V současné době je v oběhu více jak 800 miliard dolarů a část z této sumy je mimo USA (odhaduje se, že až 1/3). 

Cena dolaru ovlivňuje nejen cenu zboží

Ceny ropy či jiných kapalin jsou mnohdy uváděny v dolarech a aktuální kurz může cenu velmi ovlivňovat. Všichni si dovedeme zajisté představit výkyvy hodnoty dolaru v závislosti na různých faktorech, a to včetně těch politických. 

Aktuální kurz dolaru

Informaci o aktuálním kurzu dolaru nalezneme v kurzovním lístku každé banky či směnárny. Kurzovní lístek obsahuje informace o prodejním i nákupním kurzu. Pokud máte v plánu nakoupit či prodat dolary, můžete si také na on-line kalkulačce kurzů měn spočítat, kolik dolarů obdržíte za určitou sumu jiné měny a naopak. Použití on-line kalkulačky je velmi snadné a samozřejmě zdarma. 

Z grafů a tabulek lze vyčíst vývoj hodnoty dolaru

Stejně tak jako každá měna, tak i dolar zažívá své výkyvy, a to ať už se jedná o ty směrem nahoru či směrem dolů. K dispozici jsou pro vás nejrůznější grafy či tabulky, ze kterých lze vyčíst vývoj ceny dolaru. Podle uvedených hodnot lze následně usoudit, zda se v současné době vyplatí do dolaru investovat či nikoliv.