Kurzovní lístek vydává každá banka a směnárna

Kurzovní lístek je jakýsi seznam aktuálně nabízených měn s prodejními a výkupními kurzy. Každý den je vydáván každou bankou či směnárnou samostatně. V kurzovním lístku nalezneme reálné, a především aktuální informace o prodejních a nákupních cenách jednotlivých světových měn. Nabídka se samozřejmě liší v závislosti na konkrétní bance či směnárně. Je proto tedy možné, že některé měny v kurzovním lístku vaší banky či oblíbené směnárny nenaleznete.

Každá banka má v kurzovním lístku uvedené informace o měnách, které nabízí. Nabídka se samozřejmě liší v závislosti na jednotlivých bankách a směnárnách. Některé banky nabízejí exotičtější typy měn například v hlavní turistické sezóně či na vyžádání. Nejznámější měny nabízí každá banka i směnárna. V základní nabídce všech bank a směnáren jsou samozřejmě měny jako je euro, dolar či libra. 

Proč je dobré sledovat rovněž kurzovní lístek ČNB?

Většina z nás pochopitelně vyhledává kurzovní lístky konkrétní banky či směnárny, u které chceme nakoupit danou měnu. Pokud však hodláme v zahraničí platit bezhotovostně nebo si objednáváme nějaké zboží, je dobré sledovat také kurzy vypisované ČNB. Ty jsou totiž často velmi podobné s kurzy, které nám jsou účtovány při převodu měn na bankovním účtu apod. Kurzovní lístek vydávaný Českou národní bankou je dále velice důležitý pro firmy. Nesmíme zapomenout ani na jeho význam vůči bankám, které na základě aktuálního kurzu ČNB stanovují své vlastní kurzy jednotlivých měn. 

Kurzy měn, které nás zajímají nejvíce

V České republice patří patrně k nejvyhledávanějším měnám euro, dolar či libra. Dále pak i měny dalších států, které patří k typickým „dovolenkovým“ destinacím. V rámci EU máme naštěstí možnost platit v eurech. Při cestování po Evropě nám to samozřejmě usnadňuje převody měn, výměnu hotovosti apod. 

Kurzovní lístky on-line

Kurzovní lístky bank i kurzovní lístky směnáren lze nalézt on-line, a to jednak na stránkách daných společností, ale samozřejmě i na nejrůznějších portálech. Velice oblíbená je také kalkulačka kurzů měn, která vám přesně ukáže, jakou sumu zahraniční měny můžete nakoupit za určitou sumu české měny a naopak. Před návštěvou směnárny či banky tak budete vědět, s jakým obnosem můžete přibližně počítat. Je však nutné počítat s tím, že kalkulačka nezahrnuje poplatky za směnu zahraniční měny, které jsou stále ještě velmi často účtovány.