Důchodová reforma jako hlavní téma
V posledních měsících se můžeme setkávat s názory, že náš důchodový systém se do 15 let může změnit v katastrofu a je třeba ho změnit. Souhlasíte s tímto vyjádřením? Jaké máte názory na důchody v České republice? Podívejte, co to vlastně je důchodová reforma a jaké změny by se v nejbližších letech mohli objevit. Není jich málo a jsou poměrně zásadní.

Důchodová reforma je změna systému v České republice

V posledních letech se důchody zvyšovali několikrát, naposledy od začátku letošního roku o 900Kč. Je to správně? Někteří tvrdí, že tímto způsobem dojde k tomu, že v brzké době nebude na důchody vůbec, jelikož populace stárne a zvyšuje se počet seniorů v naší zemi. Babišova vláda nyní uvedla pět základních věcí, kterými by se vláda měla zabývat. Jde o:

  • Nižší důchody žen
  • Předčasné důchody pro náročné profese
  • Dlouhodobá péče
  • Dodatečné příjmy

To, že ženy mají nižší důchody než muži je fakt, který vychází i z celkově nižších mezd žen oproti mužům. V průměru jde o 1200 Kč, co se penzí týče. Penze samozřejmě vycházejí z výdělků, i ty jsou pro ženy nižší, a to za stejnou práci.

Dlouhodobá péče je celorepublikový problém

Dlouhodobá péče je problémem, který se nedaří zastavit. Seniorů přibývá a domovů, kam svého rodiče můžete umístit je velmi málo, někde jsou čekací doby i několik let. Často se rodina nechce nebo nemůže postarat o svého blízkého. Nicméně lze v tomto případě využít Příspěvku na péči, který umožní, že své blízké osobě, můžete zajistit alespoň pečovatelskou službu. Je nutné podotknout, že výše příspěvku ve čtvrtém stupni bude 19 200Kč, což je mnohdy více, než čistá mzda hodně zaměstnanců. Je ale potřeba říci, že v případě, kdy opravdu odejdete z práce, abyste se postarali o svou maminku nebo babičku, v případě, kdy váš blízký zemře, v tu ránu jste bez příjmů. Možná proto si toto nejen tak někdo netroufne. Zákonodárci chtějí zavést tzv. povinné připojištění na péči, která by vás pro případ, že ve stáří budete muset využít sociální služby, měla zajistit. Je to ale opravdu otázka peněz, nebo je společnost už špatně nastavená a již neplatí, že by se z etického hlediska, prostě a jednoduše měli děti o své rodiče postarat?

Předčasné důchody pro náročné profese                             

Jde o to, že by se některé profese měli zařadit mezi náročné a odchod do důchodu by byl možný v dřívějším věku. Jenže zase je zde problém, kde na to vzít peníze a které profese do této kategorie zařadit. Pracovat do 70. let asi nechce nikdo. Posledním zmíněným bodem jsou příjmy. Tady jde o to nastavit důchodový systém tak, aby stát našel příjmy na zvyšování důchodů.

Ženy, jako hlavní téma

V posledních týdnech se můžeme setkat především s názorem, že ženy mají nižší důchody, stejně jako mzdy, než muži. Jak toto změnit? Tímto tématem si lámou hlavu naši zákonodárci, především ho pak velmi prosazuje ministryně práce sociálních věcí. Co si o tom myslíte vy? Měly by se rozdíly vyrovnat? A jak?

  • Vyrovnání mezd
  • Příplatky za každé dítě

Někdo si vyrovnání představuje tím, že mu nějaká částka přibyde k důchodu za každé vychované dítě. Z dlouhodobého hlediska je možností několik, například srovnání platů mezi ženami a muži, ze kterých se důchody vypočítávají. To ale nepomůže dnešním seniorkám. Uvidíme, jak tato připravovaná reforma dopadne. To se pozná časem. Jistě dnešním seniorům udělalo radost zvýšení, a ne jedno. Stačí to ale. V podstatě se pohybujeme v začarovaném kruhu. Senioři potřebují více peněz za celoživotní práci na důstojné stáří, ale poslanci zase řeší to, kde na to vzít peníze, obzvláště když lidí v důchodovém věku přibývá. Myslíte si, že něco někdo vymyslí tak, aby to bylo vhodné pro všechny?


Aktuality

Jednání o vzniku nultého pilíře v důchodovém pojištění

Jednání o vzniku nultého pilíře v důchodovém pojištění
12. 9. 2019 | test autor

V posledních 30 letech se několikrát řešila důchodová reforma, ovšem s žádným výrazným výsledkem. Od února letošního roku pracuje nová důchodová komise pro spravedlivé důchody, která vznikla v souladu s Programovým prohlášením vlády pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí. Členové komise se jednomyslně shodli na tom, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva.