Většina tuzemských bank nabízí speciální účty pro podnikatele, ovšem zároveň je třeba říci, že podnikatelský účet není podmínka. Žádný zákon neukládá podnikající fyzické osobě povinnost používat specializovaný účet. Úplně stačí klasický osobní účet, který bývá také levnější. Účty se mezi sebou liší cenou a nabízenými službami, ale hlavní rozdíl je v tom, k jak velkému podnikání mají sloužit. Jinak si účet bude vybírat člověk, který si podnikáním jen přivydělává, a jinak firma s více zaměstnanci a množstvím finančních transakcí. 

Na co si při výběru účtu dát pozor

  • Některé banky nevidí využívání osobních účtů k podnikání rády a dokonce v obchodních podmínkách takové využití zakazují. Pokud banka zjistí porušení, může osobní účet zrušit a převést na podnikatelské konto
  • Máte-li vyšší počet transakcí a budete chtít využít i některé výhody nabízené bankou podnikatelům, pak je lepší mít podnikatelský účet, jelikož k soukromému účtu nelze poskytnout podnikatelský úvěr ani vystavit kreditní kartu pro podnikatele
  • Při využívání osobního účtu se připravíte o možnost pojištění nákupu a prodloužení záruky zboží pro podnikání
  • Elektronické bankovnictví vám neumožní import a export dat z účetních systémů klienta
  • Obecně platí, že oddělený účet pro podnikání znamená menší pracnost při vedení účetnictví. 

Jak vybírat podnikatelský účet

Každý podnikatel by si nejprve měl ujasnit, k čemu a jak mu má podnikatelský účet sloužit, zda jej     bude používat denně nebo jen několikrát za měsíc. Také si ověřte, jako služby která banka nabízí v rámci vedení účtů. Dále si zjistěte, jak komfortní je obsluha internetového bankovnictví, zda je k účtu zdarma platební karta a jaké jsou poplatky za hotovostní i nehotovostní transakce. Pro případ ukládání tržeb na konto v hotovosti je dobré vědět, jak daleko je to do pobočky banky. To samé platí pro výběr z bankomatu. 

Jak je to s poplatky?

Ještě nedávno museli podnikatelé počítat u speciálních kont se speciálními poplatky. Konkurenční boj přiměl banky nabízet podnikatelské účty bez poplatků nejen za vedení, ale i za běžné transakce. A to vše bez podmínek minimálního objemu obratů nebo počtu transakcí. Některé banky nabízejí kompletní servis v podobě účtů bez poplatků ve více měnách, tuzemské platby zdarma, kontokorent k účtu, podnikatelské úvěry a obchodníkům a e-shopům platební terminály a platební bránu, či další benefity.